گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > سخنرانى وزیر امور خارجه کشورمان در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه پکن


  چاپ        ارسال به دوست

سخنرانى وزیر امور خارجه کشورمان در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه پکن

دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه پکن سخنرانی کرد.

دكتر ظريف در سخنراني خود به ارائه يك بحث نظری در مورد مقتضيات و الزامات دوران گذر، الزامات جهاني شدن، روابط ايران و چين، چگونگي مبارزه با تروريسم و افراط گرایی پرداخت.

«محمدجواد ظریف» با انتقاد از گسترش تروریسم و افراطی گری، از برنامه های فرهنگی و دانشگاهی به عنوان یکی از راههای مقابله با این پدیده به جای استفاده از رویکرد نظامی صرف نام برد.

ظریف تصریح کرد که رویکرد نظامی راهکار نهایی حل افراطی گری نیست و در این راستا باید به برنامه های فرهنگی و دانشگاهی به منظور کاهش و نابودی این پدیده استفاده کرد.
ظریف در سخنرانی خود که با عنوان « همکاری‌های ایران و چین استفاده از فرصت‌ها و مقابله با چالش‌های منطقه ای و بین المللی» مطرح شد گفت: در راستای مقابله با تروریسم، همکاریهای خوب و نزدیکی میان ایران، چین و افغانستان با افزایش همکاری‌های دانشگاهی و فرهنگی وجود دارد که نتایج خوبی نیز به همراه داشته است.
وی در بخشی از سخنان خود یادآور شد: بعد از فروپاشی شوروی تصور اشتباهی در غربی‌ها وجود داشت که این یک پیروزی برای غرب بود و طبق این برداشت و آمریکا در این تصور تلاش داشت که خود را به عنوان تنها ابرقدرت جهانی مطرح سازد.
وی گفت: آنها در این راستا و حتی در اشغال کشورهایی مانند عراق و افغانستان تلاش کردند که این ابرقدرتی را در میان جهانیان نهادینه سازند. من این را به عنوان شعار نمی گویم اما دوران سلطه گرایی برگرفته از این برداشت اشتباه دیگر سپری شده است.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان یادآور شد: کشورها عادت به انحصاری کردن قدرت داشتند اما در اوایل قرن بیست و یکم این وضعیت تغییر کرد و دولت‌ها این انحصارها را به خصوص در زمینه اقتصادی و بعد از آن در دیگر زمینه‌های آموزشی از دست می دهند و ما امروز شاهد هستیم که بازیگران غیردولتی نقش‌های دولت‌ها را گرفته اند.
وی اضافه کرد: اگر بخواهیم توضیح دهیم علت افراط گرایی و تروریسم در کشورها چیست دلایل فراوانی دارد اما دلیل اصلی آنها حس تنفر، ناامیدی و نارضایتی است که اشغالگری برای ملت‌ها به همراه داشته است.
ظریف تصریح کرد: به اعتقاد من این برداشت سلطه گرایی بر فرضیات غلطی استوار است که یکی از آنها این است که شما می توانید برنده باشید در صورتی که دیگران بازنده باشند یا اینکه شما می توانید برای به دست آوردن همه چیز شرایطی را ایجاد کنید که دیگران همه چیز خود را از دست بدهند.
وی ادامه داد: این برداشت غلط می تواند به نتایج غلط هم منجر شود. به همین خاطر به زودی مردم جهان به این درک می رسند که این تصورات غلط به هیچ جا نخواهد رسید.
وی در ادامه به طرح این پرسش ها که آیا می توان گفت آمریکا اکنون بخاطر اشغال افغانستان عراق امن تر است و آیا ناامنی در یک منطقه و یک کشور به امنیت در کشور دیگر ختم شود، گفت: در واقع شاهد هستیم که اینگونه نیست و این تصور اشتباه است.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان ادامه داد: دیگر زمان آن فرا رسیده که جوری دیگری بیاندیشیم. باید به این نتیجه رسید که به قیمت ناامنی جای دیگر، نمی توان به امنیت رسید.
وی یادآور شد: نگاهی به سوریه و جنگ گروه‌های تروریستی نشان می دهد که مسایل می تواند به دیگر مناطق نیز سرایت کند. این موضوع درست مانند بیماری واگیری است که مثلا در مالزی اتفاق می افتد و نمی توان جلوی انتقال آن را به دیگر جاها گرفت.
ظریف با بیان اینکه تمایلات سلطه طلبانه دیگر موفق نخواهد بود، گفت: اگر می خواهیم مسایل جهانی را حل کنیم باید بدانیم که نمی توان این کار را به قیمت و تحمیل هزینه به دیگران انجام داد.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان یادآور شد که ایران این موضوع را در مسئله هسته ای و مذاکرات هسته ای انجام داد و وقتی که مذاکره‌ را آغاز کردیم دنیا به ماهیت کار پی برد.
وی ادامه داد: در مسئله سوریه نیز وضع همینگونه است. نمی توان با رویکرد برد و باخت به آن نگاه کرد. اگر تاکید بر رفتن یک نفر از ریاست کشور باشد او نیز هواداران خود را دارد برای مخالفان نیز وضع همینگونه است.
ظریف یادآور شد: اما اگر راهکارهایی که در آن همه طرف‌ها در نظر گرفته شوند، می تواند راهگشا باشد. این موضوع برای وضعیت جهانی نیز صدق می کند.
وی با بیان اینکه اکنون بازیگران متعددی در دنیا هستند، گفت: ما باید شبکه‌ای جهانی با منافع مشترک و همکاری‌های مشترک داشته باشیم که این واقعیت را بپذیرند که همه ما در یک قایق هستیم و باید با هم در رفع مسایل تلاش کنیم.
او درباره نقش جهانی چین نیز گفت که این کشور نقش ابرقدرتی دنبال نمی کند بلکه در حال ایفای نقش مثبت در مسایل جهانی از جمله سوریهاست.
در ابتدای این مراسم که علی اصغر خاجی سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین، اساتید و شماری از دانشجویان از جمله دانشجویان نخبه، دیپلماتهای مقیم پکن و مسئولان وزارت امور خارجه چین حضور داشتند، خلاصه ای از فعالیت‌های دیپلماتیک محمد جواد ظریف در دوران کاری وی در وزارت امور خارجه به حضار ارایه شد.


٠٨:٣٠ - 1395/09/16    /    شماره : ٤٢٧٥٢٨    /    تعداد نمایش : ٢٢١٥اداره کل ارزیابی و نظارت

معرفی دانشکده روابط بین الملل
آموزش دیپلماسی و امور بین الملل در ایران بیش از یک قرن سابقه دارد.
 
معرفی کتابخانه تخصصی سیاست خارجی
در سال 1310 هجري خورشيدي كتابخانه اي اختصاصي در ساختمان مركزي وزارت امورخارجه تاسيس گرديد.
 
معرفی دفترمطالعات سياسی و بين المللی
تحولات سیاست خارجی و تاثیر گسترده و عمیق آن در تمامی ابعاد
 
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران