گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > کنفرانس مطبوعاتی مشترک وزرای خارجه ایران و ژاپن


  چاپ        ارسال به دوست

کنفرانس مطبوعاتی مشترک وزرای خارجه ایران و ژاپن

 فومیو کیشیدا وزیر خارجه ژاپن گفت: توکیو همواره بر حمایت از برجام، استمرار و پایبندی به این توافقنامه بین المللی تاکید کرده است.

وی روز چهارشنبه در نشست مشترک رسانه ای با محمد جواد ظریف در توکیو یادآور شد: به اطلاع آقای ظریف رساندم که کشورمان به عنوان حمایت و پیشتیبانی از برجام تصمیم گرفته است از طریق سازمان بین المللی انرژی اتمی در زمینه ایمنی هسته ای و پادمان به ایران کمک کند.
کیشیدا یادآور شد: این همکاری و توافق دوجانبه با آقای ظریف در ماه اکتبر سال گذشته حاصل شده بود که قرار است عملیاتی شود.
وی گفت: ما در مورد روابط دوجانبه به درک مشترکی رسیده ایم که در حوزه های گسترده، مطمئن و عملی همکاریها حاصل شده است.
کیشیدا با اشاره به انعقاد موافقت نامه حمایت از سرمایه گذاری و برگزاری شورای همکاری دو کشور گفت که در زمینه همکاری و ایجاد با ثبات و اجرای مطمئن برجام شاهد پیشرفت هستیم.
وی گفت: مضاف بر آن آخرین وضعیت مربوط به همکاری از جمله چگونگی طرح نوسازی دو نیروگاه حرارتی ایران بررسی شد که اگر تحقق پیدا کند اولین پروژه همکاری با استفاده از اتاق مشترک در 20 سال اخیر خواهد بود.
ظریف نیز در این نشست گفت: ایران و ژاپن منافع مشترک بسیاری در همکاری های سیاسی، اقتصادی دارند و همچنین وجود صلح و امنیت و ثبات در مناطقی که در آن حضور دارند حائز اهمیت است و برای این همکاریها می توانیم نقشه راهی را مطابق آنچه که در ملاقات آقایان حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و شینزو آبه نخست وزیر ژاپن بر آن توافق شد، ترسیم کنیم.
وی تصریح کرد: ما فهم مشترک خوبی در مورد استفاده از وام ینی (واحد پول ژاپن) برای توسعه و نوسازی دو نیروگاه حرارتی و همچنین برای فعالیت های علمی و فناوری در آینده داشتیم که قدم خوبی رو به جلو می باشد.
ظریف به برگزاری نشست مشترک تجار و کارآفرینان ایرانی و ژاپنی در صبح امروز (چهارشنبه) اشاره کرد و گفت که در جریان این نشست همکاریهای خوبی بین بخش خصوصی دو کشور انجام شد.
ظریف به گفت وگوی 55 دقیقه ای خود با همتای ژاپنی اش اشاره کرد و یادآور شد: در جلسه عصر امروز در باره مسائل دوجانبه صحبت کردیم و در ادامه مذاکرات خود در «ضیافت شام کاری» در مورد مسائل منطقه از جمله ضرورت مبارزه مشترک با افراطی گری و تروریسم موجود در منطقه گفت و گو خواهیم کرد.
وی ادامه داد: همچنین گفت وگوهای مفیدی برای استفاده از تسهیلات فاینانس توسط ژاپن برای رفع موانع صورت گرفت که امیدواریم راه برای استفاده این تسهیلات فراهم شود.
ظریف در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه مایلم بار دیگر دعوت خود را برای سفر جنابعالی به تهران اعلام و از میزبانی شما تشکر کنم، ادامه داد: همینطور همکاری در پروژه های مشترک ایران و ژاپن و سایر کشورهای منطقه از جمله افغانستان و برای نمونه پروژه های مربوط به بندر چهابهار از دیگر محورهای گفت وگوی ما بود.
وی همچنین از میزبانی دولت و ملت ژاپن از هیات بزرگ سیاسی، بازرگانی و علمی ایران در این سفر قدردانی کرد. 


١٥:٣٢ - 1395/09/17    /    شماره : ٤٢٧٩٠٦    /    تعداد نمایش : ٢١٢٥اداره کل ارزیابی و نظارت

معرفی دانشکده روابط بین الملل
آموزش دیپلماسی و امور بین الملل در ایران بیش از یک قرن سابقه دارد.
 
معرفی کتابخانه تخصصی سیاست خارجی
در سال 1310 هجري خورشيدي كتابخانه اي اختصاصي در ساختمان مركزي وزارت امورخارجه تاسيس گرديد.
 
معرفی دفترمطالعات سياسی و بين المللی
تحولات سیاست خارجی و تاثیر گسترده و عمیق آن در تمامی ابعاد
 
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران