گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > قائم مقام وزیر امور خارجه: برجام بسیاری از مسیر های بسته اقتصادی را باز کرد/توجه به دیپلماسی اقتصادی در وزارت خارجه


  چاپ        ارسال به دوست

قائم مقام وزیر امور خارجه: برجام بسیاری از مسیر های بسته اقتصادی را باز کرد/توجه به دیپلماسی اقتصادی در وزارت خارجه

قائم مقام وزیر امور خارجه با برشمردن گشایش های اقتصادی کشور پس از برجام گفت: اگر برجام اجرایی نمی شد، از شهریورماه امسال میزان تولید نفت ایران به 225 هزار بشکه در روز کاهش پیدا می کرد زیرا قرار بود طبق تحریم های ظالمانه هر 6 ماه 20 درصد فروش نفت ایران کم شود.

«مرتضی سرمدی» عصر دوشنبه در چهاردهمین کنفرانس بین المللی مدیریت افزود: با اجرایی شدن برجام و لغو تحریم های ظالمانه بسیاری از مسیرهای اقتصادی برای کشور باز شد و امروز شاهد افزایش تولید نفت و فروش آن هستیم.
وی با بیان اینکه برجام همه مسیرهای تحریم را باز نکرده و هنوز مشکلات ما حل و فصل نشده است، گفت: اما برجام بسیاری از مسیرهای بسته اقتصادی را باز کرد.
قائم مقام وزیر امور خارجه اظهار داشت: افزایش مبادلات مالی، کالایی، حمل و نقل، مسافری، علمی و فناوری به واسطه برجام باز شده و یا درحال بازگشایی است و وزارت امور خارجه با نگاه توسعه اقتصادی در سیاست خارجی خود به دنبال افزایش مرودات اقتصادی با کشور های مختلف جهان است.
این مقام وزارت امورخارجه اظهار داشت: در برنامه اقتصادی نمایندگی های ما درخارج از کشور جذب سرمایه گذاری و افزایش صادرات غیر نفتی موردتوجه جدی است تا بتوانیم دیپلماسی اقتصادی را بیش از پیش فعال کنیم.

چهاردهمین کنفرانس بین المللی مدیریت با حضور صاحب نظران و با محورهایی چون کیفیت، بهره‌وری و تعالی سازمانی، کارآفرینی و حاکمیت شرکتی در مرکز همایش های برج میلاد در حال برگزاری است.
سرمدی از طراحی یک بانک اطلاعات اقتصادی با همکاری 140 سفارت و کنسولگری ایران در خارج از کشور خبرداد و گفت:با راه اندازی این بانک اطلاعاتی دو هدف توسعه همکارهای اقتصادی و برقراری تماس لحظه ای با شرکت های اقتصادی در کشورهای مختلف را دنبال می کنیم.
وی گفت: در صورتی که اعتبارات مورد نیاز تامین شود تا پایان سال جاری انتظار داریم این بانک اطلاعاتی برای فعالان اقتصادی ما راه اندازی شود.
وی افزود: برای توسعه همکاری های اقتصادی همراهی فعالان اقتصادی با وزیر امور خارجه در دستور کار ما قرار گرفته به طوری که در سفر وزیر امور خارجه کشورمان به کشورهای اروپایی، آسیایی، امریکای لاتین و افریقا، تاکنون بیش از 250 فعال اقتصادی توانسته اند با شرکت های خارجی بین 2 تا 3میلیارد دلار قرار داد منعقد کنند.
وی تاکید کرد: با این حال برای توسعه مناسبات تجاری با کشورهای مختلف جهان جلوگیری از ایران هراسی و فشارهای امریکا در دستور کار ما قرار گرفته تا فعالیت های اقتصادی کشور بیش از پیش بهبود یابد.
وی گفت: در 50 سال گذشته نظام اقتصادی جهان تغییر و بیش از 55 درصد اقتصاد جهانی به کشورهای آسیایی اختصاص یافته است در حالی که در پایان جنگ جهانی دوم 50 درصد اقتصاد جهانی در اختیار امریکا و مابقی به سایر کشورهای جنگ زده اختصاص داست.
وی با اشاره به شاخص باز بودن اقتصاد کشورهای مختلف گفت: در حالی که این شاخص در ایران کمتر از 10 درصد است و نشان دهنده درونگرایی اقتصادی است این شاخص در ترکیه 59 ، در امریکا 28 ، در ژاپن 38 در سنگاپور 330 و در هنگ کنگ 400 درصد است.
وی گفت: هرچند که پایین بودن این شاخص از نظر بین المللی یک محدودیت به حساب می اید اما کشور ما توانایی تحمل بسیاری از فشارهای اقتصادی را دارد و تاکنون به خوبی در این زمینه عمل کرده است. 


١٨:٤٢ - 1395/10/06    /    شماره : ٤٣١٣٣١    /    تعداد نمایش : ١٧٦٤اداره کل ارزیابی و نظارت

معرفی دانشکده روابط بین الملل
آموزش دیپلماسی و امور بین الملل در ایران بیش از یک قرن سابقه دارد.
 
معرفی کتابخانه تخصصی سیاست خارجی
در سال 1310 هجري خورشيدي كتابخانه اي اختصاصي در ساختمان مركزي وزارت امورخارجه تاسيس گرديد.
 
معرفی دفترمطالعات سياسی و بين المللی
تحولات سیاست خارجی و تاثیر گسترده و عمیق آن در تمامی ابعاد
 
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران