گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > بیانیه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به بیانیه پایانی نشست مشترک کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و ترکیه


  چاپ        ارسال به دوست

بیانیه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به بیانیه پایانی نشست مشترک کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و ترکیه

باسمه تعالی

 

 بیانیه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به بیانیه صادره در نشست مشترک وزرای خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و ترکیه 

 

۱- كشورهايي كه مداخله جويي هاي غير مسئولانه آنها در ساير كشورها موجب گسترش ناامني، جنگ و تروريسم شده و حاكميت ملي همسايگان خود را نقض كرده اند، در مقامي نيستند كه ديگران را به عدم مداخله در امور منطقه نصيحت كنند. وضعيت اسفبار و ناامن سوريه، يمن، بحرين، عراق و ليبي نتيجه مداخله جويي غالب كشورهايي است كه در رياض جمع شده و اینک چاره سياستهاي شكست خورده خود را در متهم ساختن ديگران یافته اند.

۲- واکنش یکجانبه این کشورها به تلاشهایی که برای آزادی کامل حلب از دست گروههای تروریستی مورد حمایت آنان صورت می گیرد، در حالی است که جنایات مستمر این گروهها بدترین شرایط انسانی را برای مردم شهرهای مختلف سوریه از حلب گرفته تا دیگر شهرهای تحت محاصره ایجاد کرده است؛ و تلاش برای توقف این نسل کشی ها و جنایات فجیع علیه بشریت، آن چیزی است که توجه سریع جامعه بین الملل را اقتضا می نماید.

۳- جمهوري اسلامي ايران زياده گويي كشورهاي ياد شده درباره تماميت ارضي خود و حاكميت ملي خلل ناپذير بر جزاير سه گانه ايراني را محكوم و آن را مصداق مداخله جويي در امور ساير كشورها مي داند.

۴- به رغم درخواست اين كشورها براي بناي روابط با همه كشورها بر اساس منشور ملل متحد و موازين شناخته شده بين المللي، جمهوري اسلامي ايران هيچ گونه صداقتي در اين درخواست متناقض و بيانيه مملو از اتهام و فرافكني اجلاس مذكور نمي بيند.

۵- اشارات بيانيه مذكور به توافق هسته اي (برجام) در ادامه مواضع قبلي شوراي همكاري خلیج فارس توأم با حسن نيت نبوده و متضمن جهت گيري مداخله جويانه، غيرمسئولانه و غيردوستانه در مورد توانايي هاي دفاعي مشروع جمهوري اسلامي ايران است. صادر كنندگان بيانيه مذكور ناشيانه به لزوم اجراي قطعنامه اي اشاره كرده اند كه در نتيجه مذاكرات منتج به برجام، ملغي شده و محلي از اعراب ندارد.

۶- جمهوري اسلامي ايران از پيشگامان طرح ايده خاورميانه عاري از سلاح هاي كشتار جمعي بوده و در صورت صداقت و رفتار دوستانه كشورهاي مذكور، حاضر به همكاري با آنها در جهت تحقق اين ايده می‏ باشد.

 

 

 


١٣:٢٨ - 1395/07/24    /    شماره : ٤١٧٧٨٥    /    تعداد نمایش : ٣٤٤٣اداره کل ارزیابی و نظارت

معرفی دانشکده روابط بین الملل
آموزش دیپلماسی و امور بین الملل در ایران بیش از یک قرن سابقه دارد.
 
معرفی کتابخانه تخصصی سیاست خارجی
در سال 1310 هجري خورشيدي كتابخانه اي اختصاصي در ساختمان مركزي وزارت امورخارجه تاسيس گرديد.
 
معرفی دفترمطالعات سياسی و بين المللی
تحولات سیاست خارجی و تاثیر گسترده و عمیق آن در تمامی ابعاد
 
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران