صفحه اصلی > اخبار و تحولات اقتصادی > اخبار اقتصادی 


  چاپ        ارسال به دوست

نوسازی روابط تهران - مکزیکوسیتی/ صادرات سه نوع واکسن از ایران به مکزیک

به گزارش یرنا از وزارت بهداشت، سیدحسن هاشمی ضمن ارائه گزارشی از جلسات و بازدید هایی که در سفرش به کشور مکزیک داشته است، افزود: کشور مکزیک شانزدهمین قدرت تجاری دنیاست و تولید ناخالص داخلی آن 1،2 دهم تریلیون دلار که بیش از 10 برابر درآمد ما از نفت است که 500 میلیارد دلار آن حجم مبادلات تجاری با آمریکا است.
وی در ادامه افزود: کشور مکزیک دارای 121 میلیون نفر جمعیت است و به لحاظ تجاری و جمعیت کشوری مهم محسوب می شود.
هاشمی خاطرنشان کرد: بیش از 115 سال قبل اولین روابط سیاسی ما با آنها برقرار شد که در طول زمان دچار فراز و نشیب های بسیاری شد و بعد از پیروزی انقلاب نیز از این قاعده مستثنی نبوده است.
وزیر بهداشت افزود: به دلیل تحریم ها مبادلات تجاری ما با این کشور نزدیک به صفر رسیده است و اکنون در صددیم برای بازگشت به روابط تجاری گذشته و نوسازی روابط سیاسی که در طول این سال ها صدمه دیده است، تلاش کنیم.
وی با اشاره به بازدیدها و ملاقات های بسیار خوبی که در این سفر صورت گرفته است، گفت: دیدارهایی با روسای کمیسیون های بهداشت و درمان و روابط خارجی همچنین رییس مجلس سنای کشور که قدرتمندترین نهاد در این کشور است و جمعی از نمایندگان مجلس داشته ایم.
هاشمی در ادامه اظهار داشت: دیدار با مسئولان این کشور حاکی از احترام آنها به مردم و تمدن طولانی ایران بوده است و یادآوری آنچه که دستاوردهای انقلاب به همراه داشته که از دید آنها نیز بسیار ارزشمند بوده است.
هاشمی در خصوص بازدیدش از مهمترین و قدیمی ترین دانشگاه این کشور گفت: دانشگاهUNAM بیش از 500 سال قدمت دارد و رییس این دانشگاه تعابیر بسیار زیبایی در خصوص فرهنگ و تمدن ایرانیان را عنوان کرد که دانایی توام با اقتدار و عزتمندی مردم ایران را می رساند.
وی تصریح کرد: در جریان این دیدار مقرر شد در قالب تفاهم نامه ای مشترک با دانشگاه علوم پزشکی تهران اقداماتی در حوزه دانش و فناوری پزشکی آغاز شود و در این خصوص مجموعه ای برای توسعه همکاری های دوجانبه بین دو کشور ایجاد شود.
وزیر بهداشت همچنین ادامه داد: در این سفر ملاقانی نیز با وزیر بهداشت کشور مکزیک داشتیم که مذاکرات در خصوص فروش واکسن به مکزیک را نهایی کردیم و مقرر شد که سه نوع واکسن از ایران به کشور مکزیک صادر شود.
هاشمی با تاکید بر اینکه، کشور مکزیک یکی از قدرتهای اقتصادی دنیاست ، اظهار داشت: در زمینه تولید دارو و تجهیزات پزشکی پیشرفت های بسیار خوبی داشته است و امیدواریم در سفر آتی وزیر بهداشت و روسای دانشگاههای مکزیک به ایران شاهد روابط موثرتری باشیم.
وزیر بهداشت همکاری در حوزه های دیگر نظیر صنایع را با کشور مکزیک مناسب دانست و گفت: فرآورده ها و تولیدات ایران را می توان به کشور مکزیک صادر کرد و به نظر می رسد فرهنگ دو کشور در بسیاری از حوزه ها بهم نزدیک است.
هاشمی در پایان اظهار امیدواری کرد که با رفت و آمد های هیات های سیاسی و پارلمانی شاهد ارتقای روابط بین دو کشور باشیم و احترام و روابط بین دو کشور موجب عزت و سعادت دو ملت شود.


٠٩:٠٧ - 1396/07/18    /    شماره : ٤٧٨٨٢٢    /    تعداد نمایش : ٢٤٧٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: