صفحه اصلی > اخبار و تحولات اقتصادی > اخبار اقتصادی 


  چاپ        ارسال به دوست

خبر خوش برای صادرکنندگان

به گزارش ایسنا، مجتبی خسروتاج امروز (۲۹ بهمن) در همایش تامین مالی صادرات اظهار کرد: اعتباری که از سوی مجلس برای حمایت از صادرات در نظر گرفته شده، به گونه‌ای است که امیدواریم بخشی از آن تحت عنوان کمک هزینه سود تسهیلات صادراتی لحاظ شود.

وی افزود: اگر حتی قرار باشد به هر صادرکننده دو درصد جایزه صادراتی تعلق گیرد به ۴۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم، اما به هرحال باید پذیرفت در این بخش محدودیت‌هایی وجود دارد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر این‌که تامین مالی از مهم‌ترین دغدغه‌های صادرکنندگان به شمار می‌رود، گفت: این‌که صادرات چگونه می‌تواند منابع مورد نیاز را تهیه کند موضوع مهمی است که اگر با سازوکار تامین منابع مالی آشنایی نداشته باشیم، در فضای غیررقابتی قرار خواهیم گرفت.

واردات امسال بالای 42 میلیارد دلار

خسروتاج همچنین اظهار کرد: در سازمان توسعه تجارت در سال جدید تمرکز روی الگوهای مالی و مدل‌های تامین منابع مالی متکی بر جزئیات صادرکنندگان خواهد بود.

رئیس سازمان توسعه تجارت در ادامه صحبت‌های خود با تاکید بر نقش مهم بانک‌ها در تامین مالی صادرات گفت: باید مشخص باشد که بانک‌ها چه میزان اعتبارات اسنادی و ضمانت نامه فروش کالا در نظر گرفته‌اند و تجار در کدام کشورها می‌توانند از چنین تسهیلات اعتباراتی بهره بگیرند.

خسرو تاج ادامه داد: لازم است اطلاعات دقیقی در این موارد منتشر شود. اکنون تلاش‌های آمریکا در کار با ایران نگرانی‌های خاصی ایجاد کرده است اما باید در این موارد آدرس دقیق داده شود. امسال بالای 42 میلیارد دلار واردات داشتیم که 50 درصد آن در قالب مراودات بانکی و 50 درصد از طریق ارز آزاد تامین اعتبار شده است. در حالیکه می‌توان برای انجام واردات از ال سی و تسهیلات بانکی استفاده کرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت متذکر شد نکته دیگری که اهمیت دارد این است که بازار حالت فروشنده دارد یا خریدار، چراکه چنین موضوعی در وضع مقررات صادرات اهمیت به سزایی داشته و قدرت چانه زنی در فروش کالا باید مورد توجه قرار گیرد.


١٥:٣٣ - 1396/11/29    /    شماره : ٥٠١٠٥٢    /    تعداد نمایش : ١٧٩٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: