صفحه اصلی > اخبار و تحولات اقتصادی 


  چاپ        ارسال به دوست

امکان صادرات ۱۰ هزار تعاونی‌ ایرانی به آفریقا

به گزارش ایسنا، حمید کلانتری - معاون امور وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی - در همایش اقتصادی و سرمایه‌گذاری ایران و آفریقا بیان کرد: از مهم‌ترین موضوعات این همایش، تفاهم و هم‌نظری درباره استراتژی توسعه، صادرات و توسعه تعاملات اقتصادی ایران است که باید به تفاهم رسید و در بخش خصوصی و تعاونی و در بخش شرکت‌هایی که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در آفریقا هستند، صادرات فنی و مهندسی باید وجود داشته باشد.

وی گفت: بدیهی است که صادرات باید بر اساس وضعیت نسبی باشد و اگر نسبی نباشد، صادرکننده‌ها باید سختی‌های مسیر را تحمل کنند که نیازمند مطالعات طبقه‌بندی‌ شده‌ای است که باید ارزیابی و مطالعه شوند و مجموع مطالعات بازرگانی کشورها در رابطه با توسعه تجارت مطالعاتی است.

معاون امور وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: در بخش صنعت و معدن و در بخش خصوصی و تعاون افرادی که کار با آفریقا را دارند، گزارش‌هایی را اعلام کنند. در دولت دوازدهم، در بخش دیپلماسی اقتصادی کار آنها در اولویت با کشورهایی است که در آفریقا به حوزه اقتصادی پررنگ‌تر نگاه کرده‌اند.

کلانتری همچنین ادامه داد: در سال ۸۴ در سفر یزد برای هر استان یک کشور انتخاب شد که ساحل عاج به یزد رسید که الگویی برای تعاملات اثر بخش باشد. با تحقیقات به دست آمده از مقامات دو کشور نتیجه‌گیری شد که حضور مقام سیاسی باعث تعاملات و بهره‌برداری بیشتر می‌شود و اگر تعاملات تقویت شوند، ۲۰ استان داریم که علاوه بر تولیدات داخلی خدمات صادرات هم انجام می‌دهند و هر زمان این عمل صورت گرفت، وزارت خارجه باید خدمات تسهیل‌گری خود را ادامه دهد.

وی گفت: سازمان‌های دولتی که در حوزه صادرات هستند عبارتند از سازمان توسعه تجارت، وزارت صنعت و معدن، بانک توسعه صادرات و صندوق توسعه صادرات که صندوق توسعه صادرات می‌تواند ضمانتی باشد برای تعاونی‌هایی که می‌خواهند صادرات انجام دهند.

معاون امور وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در بخش تعاون ۹۳ تا ۹۵ هزار تعاونی فعال داریم که ۱۰ هزار از این تعاونی‌ها امکان صادرات به آفریقا را دارند.

کلانتری اعلام کرد: در هفته تعاون هر ساله ۱۰۰ تعاونی برتر معرفی می‌شوند که امسال ۱۵۰ تعاونی برتر داشتیم که بالای یک میلیون دلار تا ۶۰ میلیون دلار صادرات داشته است و همچنین اگر مشوق‌ها وجود داشته باشند، می‌توانیم با شرکت در سفرهای تخصصی به کشورهای مورد نظر آنها را تشویق کنیم و با یک سازماندهی بین دولت و بخش خصوصی و سازمان‌های مرتبط که نقش فعال دارند، با کمک وزارت خارجه و انجمن‌های دوستی حمایت شوند.

وی گفت: در روز ملی صادرات آقایان جهانگیری و شریعتمداری طرح‌هایی را مطرح و اعلام کردند که آمادگی همکاری در جهت حمایت از تعاونی‌ها را دارند و به طور خاص آسیای میانه و عراق باید مشوق‌های بیشتری در بازار صادرات آفریقا داشته باشند و ظرفیت‌های آفریقا در ارائه خدمات بررسی شود.

 معاون امور وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان گفت: افرادی که با آفریقا تعاملاتی داشته‌اند، گزارش‌هایی را اعلام کنند که تعاملی برای بهبود روابط توسعه ایران و آفریقا باشد.


١٤:٥٤ - 1396/08/08    /    شماره : ٤٨٣٤٤١    /    تعداد نمایش : ٣٥٠٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: