امروز دوشنبه  ۲۳ تير ۱۳۹۹
۱۳۹۸/۰۱/۱۷- ۲۰:۴۱ - مشاهده: ۱۸۹۴

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار نخست وزیر عراق:كاری كنید كه نظامیان امریكایی هرچه زودتر از عراق خارج شوند

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (شنبه) در دیدار آقای عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق و هیأت همراه، با اشاره به آمیختگی اعتقادی، فرهنگی و تاریخی دو ملت ایران و عراق تأكید كردند: روابط جمهوری اسلامی ایران و عراق فراتر از روابط دو كشور همسایه است و دولت و ملت ایران، پیشرفت و سعادت عراق را به نفع خود می‌دانند.


حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (شنبه) در دیدار آقای عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق و هیأت همراه، با اشاره به آمیختگی اعتقادی، فرهنگی و تاریخی دو ملت ایران و عراق تأكید كردند: روابط جمهوری اسلامی ایران و عراق فراتر از روابط دو كشور همسایه است و دولت و ملت ایران، پیشرفت و سعادت عراق را به نفع خود می‌دانند، اما آمریكایی‌ها بر خلاف اظهارات لفظی خود دموكراسی و مجموعه فعالان سیاسی كنونیِ عراق را به ضرر خود می‌دانند، و بر همین اساس دولت عراق باید كاری كند كه نظامیان آمریكایی هر چه زودتر از عراق خارج شوند.
رهبر انقلاب اسلامی‌با قدردانی از مواضع هوشمندانه و حكیمانه آقای عادل عبدالمهدی نسبت به مسائل عراق و منطقه، به ظرفیت‌های انسانی این كشور اشاره كردند و گفتند: از جمله ظرفیت‌های انسانی عراق، جوانان این كشور هستند كه در قضیه مقابله با فتنه داعش، امتحان خوب و تحسین‌برانگیزی دادند و آنچه اتفاق افتاد حادثه ای تاریخی بود.
حضرت آیت الله خامنه‌ای از دانشمندان و فرزانگان عراقی به عنوان یكی دیگر از ظرفیت‌های انسانی این كشور نام بردند و افزودند: امریكایی‌ها در همان اوایل حضور در عراق، تعداد زیادی از دانشمندان این كشور را به قتل رساندند زیرا آنها اهمیت این ثروت مهم را می‌دانستند.
ایشان با تأكید بر اینكه ظرفیت‌های انسانی و منابع غنی زیرزمینی عراق، این كشور را به تأثیرگذارترین كشور در جهان عرب تبدیل خواهد كرد، گفتند: امریكایی‌ها و دنباله‌های آنها در منطقه، با تبدیل شدن عراق با چارچوب دموكراسی فعلی و شخصیت‌ها و جریان كنونیِ در رأس كار، مخالفند و آن را به ضرر منافع خود می دانند.
ایشان با تأكید بر اینكه اگر دولت و مسئولان عراقی دنباله رو امریكا باشند آنها مشكلی نخواهند داشت، افزودند: دولت و مجلس عراق و مجموعه فعالان سیاسی كنونی در این كشور برای امریكایی‌ها نامطلوب هستند و بر همین اساس آنها برای خارج كردن این مجموعه از صحنه سیاست عراق طراحی می كنند.
رهبر انقلاب اسلامی‌با تأكید بر اینكه اظهارات لفظی امریكایی‌ها و سعودی‌ها درباره عراق با نیات درونی آنها متفاوت است، خاطرنشان كردند: آنها در مقطعی كه داعش، موصل را اشغال كرد، برای آنها پول و سلاح و تجهیزات ارسال می‌كردند و اكنون كه عراق بر داعش غلبه پیدا كرده است، اظهار دوستی می كنند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به سخنان نخست وزیر عراق مبنی بر حضور بقایای داعش در عراق گفتند: باید كاملاً هوشیار بود زیرا آنها اگر در دولت و ملت عراق، لحظه‌ای احساس ضعف كنند، بار دیگر جنایات خود را آغاز خواهند كرد.
رهبر انقلاب اسلامی حضور نظامیان امریكایی در كشورهای منطقه را به ضرر كشورها و ملتهای منطقه دانستند و خطاب به نخست وزیر عراق تأكید كردند: باید كاری كنید كه امریكایی‌ها هرچه زودتر نظامیان خود را از عراق خارج كنند زیرا آنها در هر كشوری كه برای مدت طولانی حضور نظامی داشته‌اند، روند بیرون راندن آنها دچار مشكل شده است.
ایشان هدف آمریكا از حضور در عراق را فراتر از حضور نظامیِ صرف خواندند و گفتند: آنها به دنبال حضور و منافع بلندمدت و تشكیل دولتی همچون دولتهای نظامی در اوائل اشغال عراق هستند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای به موضوع تأثیر پیشرفت علمی‌بر آبادانی و عمران كشور نیز اشاره كردند و افزودند: به عنوان یك تجربه پیشرفت علمی در عراق را زمینه‌ساز مصونیت مستمر در عرصه‌های مختلف می‌دانیم.
ایشان همچنین ارتباط بیش از پیش دولت عراق با مرجعیت را بسیار مفید و سودمند خواندند.
در این دیدار كه آقای روحانی رئیس جمهور نیز حضور داشت، آقای عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق ضمن ابراز خرسندی فراوان از دیدار با رهبر انقلاب اسلامی‌گفت: نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران همواره در شرایط سخت در كنار دولت و ملت عراق بوده است كه آخرین مورد آن، غلبه عراق بر داعش، با حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران بوده است.
وی با تأكید بر اینكه برغم از بین رفتن تشكیلات داعش اما هنوز عناصر آن در عراق حضور دارند، افزود: با وجود همه این مسائل امروز مردم عراق در شرایط امنیتی و ثبات خوبی بسر می‌برند.
نخست وزیر عراق با اشاره به سفر چندی پیش آقای روحانی به بغداد و دیدارهای امروز در تهران خاطرنشان كرد: در نتیجه مذاكرات انجام گرفته، توافق‌های خوبی در زمینه‌های احداث راه آهن، تأسیس شهركهای صنعتی، گسترش روابط تجاری، حمل و نقل و لایروبی اروند به دست آمده است.
آقای عادل عبدالمهدی در پایان تأكید كرد: روابط عراق با جمهوری اسلامی ایران روابط ویژه‌ای است و ما اعلام كرده‌ایم كه هیچگاه به تحریم‌های امریكا بر ضد ایران نخواهیم پیوست.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما