امروز دوشنبه  ۲۳ تير ۱۳۹۹
۱۳۹۸/۰۳/۰۸- ۲۰:۵۷ - مشاهده: ۲۴۰۹

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار استادان و اعضای هیئت‌های علمی دانشگاهها: از اهرمهای فشار خود برای توقف یا كاهش فشار آمریكا استفاده میكنیم

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (چهارشنبه) در دیداری ۳ ساعته با هزاران نفر از استادان و اعضای هیأت های علمی دانشگاهها با تمجید از پیشرفت‌های حقیقی دانشگاهها و مراكز علمی، پیشرفت پر شتاب و جهش علمی را برای رسیدن ایران اسلامی به اوج، ضروری خواندند و.

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (چهارشنبه) در دیداری ۳ ساعته با هزاران نفر از استادان و اعضای هیأت های علمی دانشگاهها با تمجید از پیشرفت‌های حقیقی دانشگاهها و مراكز علمی، پیشرفت پر شتاب و جهش علمی را برای رسیدن ایران اسلامی‌به اوج، ضروری خواندند و با اشاره به هوشیاری ایران در مقابل فریب امریكا برای پیشبرد «تاكتیك مذاكره در سایه راهبرد فشار» تأكید كردند: روز قدس امسال از هر سال مهمتر است چرا كه امریكا و برخی دنباله‌هایش با «معامله قرن» به‌دنبال به فراموشی سپردن مسئله فلسطین در جهان هستند كه البته ناكام خواهند ماند.
رهبر انقلاب اسلامی، روز قدس امسال را از هر سال دیگر مهمتر دانستند و گفتند: دلیل این اهمیت مضاعف، اقدامات خیانت‌بار امریكا و دنباله‌های آن در منطقه، برای جا انداختن معامله قرن است.
حضرت آیت الله خامنه ای تفاوت شرایط كنونی قضیه فلسطین را با گذشته، در ادبیات و لحن صریح امریكا و دنباله‌هایش برای حذف موضوع فلسطین دانستند و افزودند: بنابراین راهپیمایی روز قدس كه دفاع از فلسطین به‌وسیله حضور مردمی است، امسال مهمتر است.
ایشان تأكید كردند: دفاع از فلسطین یك مسئله صرفاً اسلامی نیست بلكه وجدانی و انسانی هم است و البته برای مسلمانان وجه شرعی و دینی هم دارد.
رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنانشان با اشاره به جایگاه برجسته و ممتاز اساتید، دانشمندان، متخصصان و كارشناسان، سخنان شماری از اساتید و محققان در این دیدار را واقعاً قابل استفاده و خوب خواندند و گفتند: حركت علمی و پیشرفتهای دانشگاهها در دهه‌های اخیر به معنی واقعی كلمه چشمگیر و برجسته است اما جریانی با سرمنشأ خارجی و با امتداد داخلی سعی دارد با بی‌ارزش نشان دادن و یا كوچك شمردن حركت علمی كشور و پیشرفتهای به‌دست آمده، مردم و جوانان را ناامید كند.
حضرت آیت الله خامنه ای با تأكید بر سازمان یافته بودن این جریان افزودند: یك نمونه از این جریان، «پروژه ۲۰۴۰ دانشگاه استنفورد برای ایران» است كه هدف آن، زیر سؤال بردن پیشرفتهای علمی و دانشگاهی است و متأسفانه عده ای هم در داخل در حركتی مركب از خباثت و خیانت با آنها هم‌صدایی می كنند.
رهبر انقلاب اسلامی‌با استناد به گزارش های مراكز رتبه بندی بین المللی درخصوص ارتقای جایگاه دانشگاههای كشور خاطرنشان كردند: ایران اكنون ۱۴ میلیون دانش آموخته دانشگاهی دارد و بیش از پنج درصد از جمعیت كشور دانشجو هستند كه این آمارها نشان دهنده پیشرفت در دانشگاهها است.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به برخی اقدامات و تبلیغاتِ جریانی كه به دنبال كم سواد نشان دادن نخبگان و اساتید ایرانی است، گفتند: اگر دانشگاهها و محققان و اساتید ما كم عمق هستند، پس پیشرفتهای خیره كننده در نانو، علوم هسته ای و غنی سازی بیست درصد، و سلولهای بنیادی را چه كسانی انجام داده اند؟
ایشان افزودند: پیشرفتهای علمی كشور به گونه ای است كه افراد به ظاهر غیرسیاسی ولی با باطن سیاسی نیز مجبور به اعتراف به این پیشرفتها شده اند.
رهبر انقلاب اسلامی، خاطرنشان كردند: این پیشرفتها در دانشگاههایی به دست آمده است كه مبنا و اساس ایجاد آنها برای وابسته كردن كشور بود اما اكنون همین دانشگاهها، با طی مسیر ناهموار و عبور از مزاحمت های گوناگون در مسیر خود، پرچم استقلال و پیشرفت علمی را به اهتزاز در آورده اند.
ایشان با تأكید بر اینكه ما به این حد از پیشرفت علمی‌به هیچ وجه راضی نیستم و تا رسیدن به نقطه مطلوب و شایسته فاصله زیادی داریم، گفتند: باید در گام دوم به نقطه اوج برسیم.
رهبر انقلاب اسلامی جبران عقب ماندگی تاریخی كشور از لحاظ علمی را نیازمند حركت جهشی دانستند و خاطرنشان كردند: البته این حركت پررنج و پر زحمت است اما در نهایت شیرین است.
حضرت آیت الله خامنه ای تمجید از دانشگاهها و پیشرفت های علمی را به معنای نادیده گرفتن مشكلات، عیب ها و نقایص در دانشگاهها ندانستند و افزودند: در محیط های دانشگاهی در زمینه‌های علمی، فرهنگی، تربیتی و نحوه مدیریت ها مشكلاتی وجود دارد كه از جمله آنها «كیفیت تحصیل در برخی رشته‌ها» و «برخی مدارك تحصیلی» است كه عمق علمی در آنها لحاظ نشده است.
حضرت آیت الله خامنه‌ای در ادامه به وظیفه مهم دانشگاهها در قبال جامعه یعنی «مواجهه با مسائل اجتماعی و تلاش برای یافتن راه‌حلهای آن» پرداختند و گفتند: دانشگاه نباید از مسائل مردم و جامعه منفك و منزوی باشد، بنابراین اساتید و جامعه دانشگاهیان با ایجاد ساز و كار مناسب بكوشند دانشگاه را درگیر مسائل اجتماعی كنند، البته دستگاههای مختلف نیز وظیفه دارند از دانشگاهها كمك و راهنمایی بخواهند.
مسئله «آسیب‌های اجتماعی» نمونه‌ای بود كه رهبر انقلاب اسلامی دانشگاهیان را به نقش‌آفرینی برای یافتن راه‌حل آن دعوت كردند.
ایشان جدا شدن اساتید از مسائل مردم و جامعه را موجب گرفتار شدن جامعه دانشگاهی به آسیبهای مشابه محیطهای روشنفكری دانستند و افزودند: جریان روشنفكریِ نشأت گرفته از غرب از ابتدای شكل‌گیری در كنار مردم نبود بلكه با نشستن در برج عاج از بالا به مردم و مسائل آنان نگاه می‌كرد و اهل خطر و اقدام نیز نبود، همچنانكه در جریان انقلاب عظیم اسلامی، روشنفكران یا در صفوف آخر بودند و یا تا آخر كار نیز به مردم ملحق نشدند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای، شرط اساسی برای پیشرفت علمی كشور را وجود «امید» برشمردند و با هشدار در خصوص وجود جریانی در داخل و خارج كه با اخبار دروغ و تحلیلهای مغرضانه به دنبال دمیدن روح ناامیدی و انكار دستاوردهای پر افتخار علمیِ ایران است، افزودند: «جریان یأس‌آفرین» به‌دنبال آن است كه دانشجویان نخبه را بی‌انگیزه یا ترغیب به خروج از كشور كند و استادان را نیز كه میانداران مسائل دانشگاه هستند، از پیشرفت علمی مأیوس كند.
ایشان پیشرفت‌های علمی ایران را موجب نگرانی قدرتهای استعمارگر و سلطه‌گر دانستند و گفتند: شتاب پیشرفت علمی كشور، ادعای ما نیست بلكه مراكز علم‌سنجی دنیا اعلام كردند كه شتاب پیشرفت علمی ایران ۱۳ برابر متوسط دنیا است و در برخی علوم، ایران در رتبه‌های برتر جهانی قرار دارد.
رهبر انقلاب اسلامی، با تأكید بر ضرورت آگاهی دانشگاهیان از موفقیت‌های عظیم علمی كشور افزودند: گشت‌وگذار علمی و دیدن پیشرفتهای علمی كشور باید در برنامه اساتید و دانشجویان قرار بگیرد تا با آگاهی از این توانایی‌ها و چگونگی دستیابی به آنها، امید ایجاد شود.
حضرت آیت الله خامنه‌ای اساتید دانشگاهها را به دمیدن روح امید در دانشجویان توصیه مؤكد كردند و گفتند: دشمن و جریانی در داخل به دنبال ایجاد یأس است. در مقابل این جریان خائن و خبیث بایستید و امید ایجاد كنید.
رهبر انقلاب «علم نافع» را ضرورتی جدی خواندند و تأكید كردند: به علمی نیاز داریم كه بتواند مشكلات كشور را حل كند و با شناسایی نقاط كور بخشهای مختلف، برای مواجهه با آنها راه حل علمی ارائه كند.
ایشان با اشاره به بیماری‌های مزمن اقتصادی از جمله «بهره وری پایین»، «اسراف بسیار خسارت‌بار در مصرف انرژی»، «نفتی بودن و دولتی بودن اقتصاد»، «مشكلات نظام مالیاتی» و «ساختار بودجه» افزودند: دانشگاهها در پرتو علم نافع و ایجاد ساز و كار مناسب به تأمل در راه‌حلهای اینگونه مشكلات بپردازند.
حضرت آیت الله خامنه ای گفتند: «جستجوی راههای علمی‌برای شكستن تحریمها» و «تحقق رونق تولید» از دیگر مسائلی است كه استادان دانشگاهها باید با اراده محكم به آنها ورود كنند.
ایشان با ابراز خرسندی از اقدام وزارت صنعت در اعلام فهرست مشكلات و نیازهای این بخش خاطرنشان كردند: اكنون نوبت وزارت علوم و دانشگاههاست كه برای حل این مسائل وارد میدان شوند.
رهبر انقلاب اسلامی تحقیقات عمیق و بلندمدت را بُعد دیگری از علم نافع خواندند و افزودند: استادان دانشگاهها و دانشمندان در كنار یافتن راه حلهای علمیِ مشكلات موجود، به تحقیقات عمیق و بنیانی نیز اقدام كنند چرا كه این‌گونه پژوهش ها، بستر پیشرفت درازمدت كشور را فراهم می كند و باید به دانشمندان این فرصت و اجازه را داد كه در كارهای علمی‌بلندپروازی كنند.
حضرت آیت الله خامنه ای در همین زمینه «پرداختن به علوم پایه» را بسیار مهم برشمردند و گفتند: اینگونه رشته‌ها چون دستاورد عینی و نقد ندارند، در میان دانشجویان با استقبال مناسب روبرو نیستند كه وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش باید به‌گونه‌ای برنامه ریزی و اقدام كنند كه گرایش به علوم پایه در میان جوانان بهتر و گرمتر شود.
ایشان با انتقاد از «كاهش بودجه‌های علمی و فرهنگی» در هنگام مواجه شدن دولتها با مشكلات مالی تأكید كردند: لازم است در علوم بنیادی و پایه، سرمایه گذاری مستمر و حركت پیش‌دستانه داشته باشیم و راه دستیابی به حقایق كشف نشده در عالم را زمینه سازی و طی كنیم.
رهبر انقلاب اسلامی، «ارزیابی و رتبه بندی دانشگاهها» را ضروری خواندند و خطاب به «وزارت علوم، بهداشت، شورای عالی انقلاب فرهنگی و دستگاههای مدیریتی مرتبط» تأكید كردند: با تعیین معیارها و مزیت های لازم، دانشگاهها را رتبه بندی ارزیابی كنید تا علاوه بر ارتقای كیفی دانشگاهها، رقابت مثبتی میان آن‌ها شكل بگیرد.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به شمار زیاد اساتید انقلابی و متدین در دانشگاهها افزودند: این اساتید باید در داخل دانشگاهها جریان سازی كنند.
ایشان با انتقاد از فضای فرهنگی شماری از دانشگاهها كه موجب تغییر رفتار و فرهنگ دانشجویان می‌شود، گفتند: استادان متدین و انقلابی كاری كنند كه جریان فكری و فرهنگی آنها به جریان رایج دانشگاهها تبدیل شود.
رهبر انقلاب افزودند: البته این جریان سازی ربطی به امكانات امنیتی و انتظامی و اینگونه مسائل ندارد، بلكه كاری فرهنگی، فكری و انسانی است.
ایشان در همین زمینه پاسخگویی به سؤالات دانشجویان را قدمی مؤثر خواندند و افزودند: بهترین كسانی كه می‌توانند به سؤالات مطرح در ذهن دانشجویان پاسخ های مستدل بدهند، اساتید انقلابی و متدین هستند.
حضرت آیت الله خامنه ای با تأكید بر لزوم «مقابله با ارتجاع، التقاط و انحراف در دانشگاهها» گفتند: امروز در برخی دانشگاهها جریان چپ ماركسیستی هم ابراز وجود می كند، آن هم در حالی كه مظاهر اصلی این جریان یعنی شوروی سابق «در زیر بار و فشار حقایق عالم» فروریخته و از بین رفته است.
ایشان افزودند: البته این جریان، زیاد جدی نیست و از عمق حرف ها و مواضعش معلوم است كه همان چپ امریكایی است یعنی ظاهری چپ دارد و باطنی غربی و امریكایی.
رهبر انقلاب اسلامی‌با انتقاد از فعالیتهای كم فرهنگی در دانشگاهها خاطرنشان كردند: هدف دانشگاه صرفاً علم آموزی نیست، بلكه ساختن انسانی والا و مجهز به سلاح علم است، بنابراین باید همراه با علم، «اخلاق و سبك زندگی» نیز به دانشجو ارائه شود و دانشگاهها به محل تربیت جوانان «مؤمن، انقلابی،َ پاكدامن، دلبسته به كشور و مستعد خدمت به مردم» تبدیل شوند.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانشان با اشاره به جنجال رسانه‌های خارجی درباره مذاكره گفتند: مقصود آنها از اینكه می‌گویند ایران باید به میز مذاكره بازگردد، مذاكره با امریكا است زیرا ما با دیگر كشورها مشكلی نداریم و با اروپایی‌ها و دیگران مذاكره می كنیم.
حضرت آیت الله خامنه ای با تأكید بر اینكه مسئله اصلی در مذاكرات، تعیین موضوع مذاكره است، افزودند: ما در مورد هر موضوعی مذاكره نمی كنیم و «موضوعات ناموسی و اساسی انقلاب» همچون توان دفاعی كشور نمی‌توانند موضوع مذاكره باشند.
ایشان با اشاره به اینكه مذاكره به معنای معامله و كوتاه آمدن در برخی موارد است، خاطرنشان كردند: موضوعاتی همچون مسائل دفاعی، قابل مذاكره نیست. مذاكره در این مسائل دو كلمه خواهد بود، طرف مقابل می‌گوید ما این موارد را خواستاریم و ما هم می‌گوییم «نه» و تمام می‌شود.
رهبر انقلاب اسلامی‌با تأكید مجدد بر اینكه جمهوری اسلامی ایران مطلقاً با امریكا مذاكره نخواهد كرد، گفتند: همانطور كه قبلاً هم گفته شده، مذاكره نكردن با امریكا به این علت است كه اولاً هیچ فایده ای ندارد و ثانیاً ضرر هم دارد.
حضرت آیت الله خامنه ای به تبیین رفتار امریكایی‌ها برای رسیدن به مقاصد زورگویانه خود در قبال دولتها و كشور پرداختند و افزودند: آمریكایی‌ها معمولاً برای رسیدن به اهداف خود یك راهبرد دارند و یك تاكتیك. راهبرد آنها «فشار» با هدف خسته كردن طرف مقابل است و سپس از «مذاكره» به عنوان مكمل فشار استفاده می كنند تا به خواسته خود برسند.
ایشان تأكید كردند: این مذاكره در واقع مذاكره نیست بلكه وسیله ای برای چیدن محصول فشارها است و نشستن پشت میز مذاكره با امریكایی‌ها یعنی نقد كردن همان مواردی كه با فشار زمینه تحقق آن را فراهم كرده اند.
رهبر انقلاب اسلامی تنها راه مقابله با این ترفند را استفاده از اهرم های فشار در مقابل امریكایی‌ها دانستند و افزودند: اگر از اهرم ها و ابزارهای فشار به درستی استفاده شود، فشار امریكایی‌ها یا كم و یا متوقف خواهد شد، اما اگر فریب «دعوت به مذاكره» امریكایی‌ها خورده شود و از اهرم‌های فشار استفاده نشود، نتیجه، لغزیدن و باخت قطعی است.
حضرت آیت الله خامنه ای با تأكید بر اینكه جمهوری اسلامی ایران در مقابل فشارهای امریكا، ابزارهای فشار لازم را در اختیار دارد، گفتند: این ابزارها برخلاف آنچه كه آنها تبلیغ می كنند، نظامی نیست البته اگر زمانی لازم باشد، آن ابزارها نیز وجود دارد.
ایشان یك نمونه از اهرم های فشار جمهوری اسلامی را بیانیه اخیر شورای‌عالی امنیت ملی كشور برای كاهش برخی تعهدات هسته ای ایران برشمردند و خاطرنشان كردند: تصمیم اخیر شورای‌عالی امنیت ملی، تصمیم درستی بود زیرا اگر از اهرم فشار به موقع استفاده نشود، طرف مقابل چون می داند با هزینه و ضرری مواجه نمی‌شود، موضوع را بدون هیچ عجله ای ادامه خواهد داد اما اگر از ابزار فشار استفاده شود، به فكر خواهد افتاد تا كاری انجام دهد.
رهبر انقلاب اسلامی‌توانایی‌های علمی و فناوری كشور در زمینه هسته ای را یكی از اهرم های مؤثر فشار دانستند و تأكید كردند: با وجود توانایی‌های بالای علمی در زمینه هسته ای، ما مطلقاً به دنبال سلاح هسته ای نیستم زیرا بر مبنای فقهی، دینی و شرعی، سلاح های كشتار جمعی اعم از هسته ای و شیمیایی را حرام می دانیم.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: ما حتی تولید سلاح كشتار جمعی را صرفاً با هدف انبار كردن نیز كاری غلط غیرمنطقی و غیرعقلایی می دانیم زیرا خرج و هزینه فراوانی به كشور تحمیل می‌شود اما استفاده ای هم نمی‌شود.
ایشان خاطرنشان كردند: بنابراین ما از لحاظ مبنایی با تولید سلاح كشتار جمعی مخالفیم اما به غنی سازی هسته ای نیازمندیم زیرا آن را نیاز آینده كشور می دانیم و اگر امروز توانایی‌های خود را در این زمینه افزایش ندهیم، ده سال دیگر باید از صفر شروع كنیم.
رهبر انقلاب اسلامی اهرم‌های فشار جمهوری اسلامی را ابزارهایی برای متوقف كردن طرف مقابل دانستند و گفتند: خوشبختانه امروز همه مسئولین كشور اعم از مسئولان اجرایی و دیپلماسی و سیاسی بر موضوع عدم مذاكره با امریكا متفق هستند و مذاكره با امریكایی‌ها مطلقاً توصیه نمی‌شود.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: دولت قبلی امریكا نیز رفتارش با دولت فعلی تفاوت جوهری نداشت، البته ظاهرش فرق می كرد اما باطنشان یكی بود.
ایشان با تأكید بر اینكه جمهوری اسلامی قطعاً فریب ترفند امریكاییها را در زمینه مذاكره، نخواهد خورد، افزودند: اهرم فشاری كه فعلاً استفاده شده است، مصوبه اخیر شورایعالی امنیت ملی است اما همیشه در این حد متوقف نخواهیم ماند و در برهه بعدی، اگر لازم باشد، از اهرم های فشار دیگری استفاده خواهیم كرد.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما