امروز چهارشنبه  ۱۴ خرداد ۱۳۹۹
۱۳۹۸/۰۳/۲۷- ۱۵:۲۱ - مشاهده: ۳۷۸

رئیس جمهور هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید فرانسه در تهران: اراده تهران روابط صمیمی با پاریس است/ فرصت اروپا برای جبران بسیار كوتاه است؛ از بین رفتن برجام، به نفع ایران، فرانسه، منطقه و جهان نیست

رئیس جمهور با بیان اینكه اراده ایران تقویت روابط صمیمی با فرانسه در همه عرصه ها و بویژه اقتصادی است، تاكید كرد: نباید اجازه داد هیچ عاملی مانع گسترش روابط و همكاری های مشترك تهران – پاریس شود.


رئیس جمهور با بیان اینكه اراده ایران تقویت روابط صمیمی‌با فرانسه در همه عرصه‌ها و بویژه اقتصادی است، تاكید كرد: نباید اجازه داد هیچ عاملی مانع گسترش روابط و همكاری‌های مشترك تهران - پاریس شود.

حجت الاسلام و المسلمین دكتر حسن روحانی روز دوشنبه هنگام دریافت استوارنامه آقای " فیلیپ تی یبو" سفیر جدید فرانسه در تهران گفت: ایران و فرانسه در سالهای اخیر، افق روشنی را برای آینده روابط مشترك خود ترسیم كرده اند و بدین لحاظ تسریع در اجرای توافقات، ضروری است.

دكتر روحانی با اشاره به صبر و خویشتنداری ایران طی یك سال گذشته به درخواست فرانسه و اتحادیه اروپا برای جبران اثرات و تبعات خروج آمریكا از برجام، اظهارداشت: شرایط كنونی حساس است و فرانسه همچنان فرصت دارد در كنار دیگر اعضای برجام، و در فرصت بسیار كوتاهی كه وجود دارد، نقش تاریخی خود را برای حفظ این توافق ایفا كند چرا كه بی تردید از بین رفتن برجام، به نفع ایران، فرانسه، منطقه و جهان نیست.

دكتر روحانی تاكید كرد: اراده تهران روابط صمیمی‌با پاریس، انجام تعهدات در مساله برجام و همكاری و مشاركت فعالانه برای ثبات و امنیت منطقه و بویژه ادامه مبارزه با تروریسم است.

رئیس جمهور همچنین تاكید كرد كه برخی موضوعات از جمله واردات دارو و تجهیزات پزشكی، قطعات یدكی هواپیماهای مسافربری، تجارت مواد غذایی و یا قطعات برخی كارخانه‌ها كه بر نیازمندی‌ها و اشتغال مردم اثر می‌گذارند، فرای مساله برجام و حتی روابط دوجانبه هستند و ایجاد محدودیت و ممنوعیت در این قبیل كالاها از سوی آمریكا كاملا غیرانسانی بوده و نشان از جنگ اقتصادی گسترده ای است كه آمریكا علیه تك تك آحاد مردم ایران آغاز كرده است.

آقای " فیلیپ تی یبو" سفیر جدید فرانسه در تهران نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام گرم رئیس جمهور فرانسه به دكتر روحانی و تقدیم استوارنامه خود، اظهارداشت: فرانسه مصمم است روابط خود را با ایران در همه عرصه‌ها هرچه بیشتر توسعه دهد.

وی با بیان اینكه دولت فرانسه از هیچ تلاشی برای توسعه همكاری‌های اقتصادی با تهران دریغ نخواهد كرد، افزود: تهران به تمام تعهداتش در برجام عمل كرده و فرانسه می كوشد این توافق را كه از حمایت جامعه جهانی برخوردار است، حفظ كند.

سفیر فرانسه با بیان اینكه كشورش از افزایش تنش ها در منطقه نگران است ، گفت: پاریس برای رایزنی با ایران درباره ثبات و امنیت منطقه آماگی دارد.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما