امروز دوشنبه  ۲۳ تير ۱۳۹۹
۱۳۹۸/۰۹/۰۵- ۰۸:۴۱ - مشاهده: ۱۲۰۴

تاکید برمقابله با تروریسم اقتصادی آمریکا در نشست کنفرانس اعضاء کنوانسیون سلاح های شیمیائی از سوی معاون حقوقی بین المللی وزارت امورخارجه

دکتر غلامحسین دهقانی در بیست و چهارمین نشست کنفرانس سالانه اعضاء کنوانسیون سلاح های شیمیائی، ضمن یادآوری سی و دومین سالگرد حملات شیمیائی رژبم صدام برعلیه غیر نظامیان کشورمان در سردشت و بیست و دومین سالگرد لازم الاجرا شدن کنوانسیون بین المللی سلاح های شیمیائی، کمک های بین المللی به قربانیان حملات شیمیائی را ناچیز دانست و در این زمینه تحریم های یک جانبه آمریکا را غیر انسانی و شرم آور خواند.

دکتر غلامحسین دهقانی معاون حقوقی – بین المللی وزارت امورخارجه کشورمان روز دوشنبه 4 آذر ماه، در بیست و چهارمین نشست کنفرانس سالانه اعضاء کنوانسیون سلاح های شیمیائی، در سخنرانی خود ضمن یادآوری سی و دومین سالگرد حملات شیمیائی رژبم صدام برعلیه غیر نظامیان کشورمان در سردشت و بیست و دومین سالگرد لازم الاجرا شدن کنوانسیون بین المللی سلاح های شیمیائی، کمک های بین المللی به قربانیان حملات شیمیائی را ناچیز دانست و در این زمینه تحریم های یک جانبه آمریکا را غیر انسانی و شرم آور خواند. تحریم هائی که در مسیر تهیه دارو و دیگر نیازهای ضروری پزشکی قربانیان سلاحهای شیمیائی ایجاد مشکل کرده است. وی از جامعه بین المللی درخواست کرد تا با این تحریم ها که تروریسم اقتصادی بشمار آمده و نقض آشکار کنوانسیون بین المللی منع سلاح های شیمیائی است، مقابله نمایند.

دکتر دهقانی همچنین خواهان تلاش های هرچه بیشتر کشورهای عضو سازمان برای کمک به مصدومین شیمیائی از محل صندوق کمک های داوطلبانه به قربانیان شیمیائی شد. وی بر ضرورت مقابله اعضاء با اقدامات آمریکا در جلوگیری از انتقال مواد و تجهیزات شیمیائی از جمله مواد اولیه دارویی به کشورهای عضو به عنوان جنایت علیه بشریت، تاکید نمود.

علاوه بر آن دکتر دهقانی ضمن یاد آوری این امر که وضعیت آمریکا به عنوان تنها کشور دارنده سلاح های شیمیائی در جهان، تهدیدی برای صلح و امنیت بین المللی بشمار می رود، خواهان انهدام هرچه سریع تر این سلاح ها و نظارت هرچه بیشتر سازمان منع سلاح های شیمیائی بر روند امحاء سلاح های شیمیائی آمریکا قبل از ضرب العجل تعیین شده گردید.
دکتر دهقانی همچنین ضمن تاکید بر جهانشمولی کنوانسیون منع سلاح های شیمیائی و اهمیت این امر، امتناع لجوجانه رژیم صهیونیستی در الحاق به کنوانسیون مذکور را مانع اصلی تحقق جهانشمولی کنوانسیون مذکور عنوان نمود و ضمن یادآوری این امر که رژیم صهیونیستی دارای ذخایر فراوان سلاح های کشتار جمعی می‌باشد،خواهان انجام تمامی اقدامات لازم از سوی کشورهای عضو برای وادار نمودن این رژیم جهت پیوستن به کنوانسیون منع سلاح های شیمیائی شد.

دهقانی ضمن تاکید بر اهمیت جایگاه کنوانسیون منع سلاح های شیمیائی برای جمهوری اسلامی ایران به عنوان آخرین کشور قربانی کاربرد وسیع این گونه سلاح ها در قرن بیستم، بر ضرورت رعایت اصل اجماع در تصمیم گیریهای سازمان تاکید نمود و از رویه جدید دول غربی مبنی بر سیاسی کردن موضوعات مربوط به سازمان تخصصی منع سلاح های شیمیائی و سوء استفاده از سازمان، انتقاد کرد و آن را برای آینده سازمان و اجرای موءثر کنوانسیون بسیار مخرب توصیف نمود.
بیست و چهارمین نشست کنفرانس اعضای کنوانسیون سلاح های شیمیائی دوشنبه مورخ 4 آذرماه در محل اجلاسهای بین المللی لاهه هلند آغاز به کار کرد و تا روز جمعه 8 آذر ماه به کار خود ادامه خواهد داد. قابل ذکر است ، سازمان‌های مردم نهاد فعال در زمینه قربانیان شیمیائی کشورمان در حاشیه نشست سالجاری کنفرانس اعضا، نمایشگاهی را ترتیب داده اند تا اعضاء کنفرانس را با آخرین تحولات مربوط به قربانیان سلاح های شیمیائی آشنا سازند.

خاطر نشان می سازد،کنفرانس اعضاء کنوانسیون سلاح های شیمیائی، مهمترین نهاد سیاست گذار سازمان منع سلاح های شیمیائی می‌باشد که در نشست های سالیانه آن، 193 کشور عضو آخرین تحولات و سیاست گذاریهای بین المللی در خصوص مقابله با کاربرد سلاحهای شیمیائی را مورد بحث و بررسی قرار می دهند.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما